Tarasy drewniane i kompozytowe w ostatnich latach zyskują sobie coraz więcej zwolenników głównie dzięki ich długiej żywotności , naturalnemu wyglądowi, poczuciu ciepła i komfortu. Jaki więc taras wybrać : drewniany , czy kompozytowy ? Jak każdy produkt – tarasy takie mają swoje wady i zalety.
Najczęściej wykonywane z drzew iglastych typu: świerk północny , modrzew syberyjski lub z drzew egzotycznych takich jak : bangkirai, massaranduba, ipe, padouk, garapa, merbau, teak. Każde z drzew używanych do zastosowań zewnętrznych ma swoje specyficzne właściwości o których inwestor wiedzieć powinien. I tak np. drzewa iglaste to jedno z tańszych rozwiązań na taras , ale jest to materiał z licznymi sękami, dość miękki i mniej odporny na korozję biologiczną niż drzewa egzotyczne. Najbardziej popularne bangkirai i massaranduba - to egzotyczne gatunki o dużej odporności na czynniki zewnętrzne, lecz niestety mocno pracujące .Ipe – drzewo, które tonie w wodzie, bardzo gęste i ciężkie, lubi środowisko wilgotne i zacienione , w słońcu mocno pracuje i odkształca się. Merbau – w początkowym okresie użytkowania pod wpływem silnych opadów deszczu wydziela na zewnątrz garbniki ,które potrafią zabrudzić elewację . Padouk – twarde drzewo egzotyczne dostarczane na budowę w kolorze czerwonym a pod wpływem słońca przebarwia się na brązowy. Deski na tarasy dostarczane są do inwestora w dwóch klasach : powietrzno suszone i techniczno suszone. Te ostatnie w odpowiednich suszarniach są poddawane obróbce mającej na celu ustabilizowanie pracy drewna . Każde drewno powinno być po montażu i w trakcie użytkowania poddane obróbce olejowania w celu zabezpieczenia przed słońcem i zachowania swojej naturalnej barwy. Jeżeli nie będziemy olejowali desek pokryją się one szarą patyną i szybciej się zestarzeją.
Są to tzw. tarasy bezobsługowe. Nie wymagają olejowania i nie tracą swojego koloru pod wpływem warunków atmosferycznych. Deska kompozytowa to mieszanina elementów drewnianych – najczęściej odpowiednio dobranych wiórów drzewnych z chemią typy PCV lub polimery z odpowiednimi dodatkami. Ze względu na przekrój rozróżnić możemy dwa rodzaje deski: o przekroju komorowym i pełnym . Deski o przekroju komorowym najczęściej robione są na bazie PCV , są szczotkowane w celu nadania im antypoślizgowości . Są tańsze od desek pełnych lecz wadą ich jest fakt gromadzenia się wilgoci w komorach, a co za tym idzie rozwój pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów. Dlatego pod tym względem z pewnością lepsza będzie deska o przekroju pełnym. Wykonywana na bazie polimerów jest w pełni ekologiczna , bardziej przypomina naturalne drewno, lecz niestety jest droższa od deski komorowej.
Jaką więc deskę wybrać? Trudno powiedzieć. Myślę, że w przypadku desek na taras najważniejszym kryterium jakim powinniśmy się kierować jest dobry, sprawdzony producent lub dostawca.